איך משפיעה מהירות האתר שלכם על המיקום בתוצאות החיפוש בגוגל?

בשנת 2010 חברת גוגל, שאינה מרבה בדרך כלל לחשוף מידע על אלגוריתם החיפוש שלה, הכריזה כי הוסיפה את גורם מהירות טעינת האתר לגורמים המשפיעים על דירוג האתר ומיקומו במנועי חיפוש, זו הייתה הפעם הראשונה שגוגל הדגישה פקטור טכני כגורם משפיע.

אם כן מהי מידת ההשפעה של מהירות טעינת האתר על הדירוג במנועי חיפוש? הדעות חלוקות. בהכרזתה טענה גוגל כי מרכיב פקטור מהירות האתר יהיה פקטור משני בשקלול המרכיבים המשפיעים על מיקום האתר במנועי חיפוש, בעוד שבפורומים מקצועיים בנושאי קידום אתרים בגוגל, מדווחים מקדמי אתרים כי שיפור מהירות האתר השפיע באופן ניכר על מיקומו בתוצאות החיפוש.

השפעת מהירות האתר על הדירוג בגוגל

גוגל עושה ניסוי ומוסיפה סימון Slow באדום על אתרים איטיים

בשנה האחרונה מדווחים אנשי מקצוע על ניסויים שעורכת גוגל בסימון אתרים כאתרים איטיים בגלישה בסלולאר. אמנם מדובר בניסוי אך במידה ולא ביצעתם אופטימיזציה והאתר איטי יש סיכוי שבעתיד הקרוב מי שמחפש את האתר שלכם יראה את האייקון הבא:

אמנם נכון להיום מדובר על ניסוי בלבד, אך על סמך נסיון העבר גוגל מאמצת חלק מהניסויים שלה. לדוגמה בהתחלה הוספת התגית Mobile Friendly הייתה ניסיונית והפכה מניסוי למציאות במשך.

גוגל עושה ניסוי ומוסיפה כיתוב אדום slow ליד אתרים איטיים
גוגל עושה ניסוי ומוסיפה כיתוב אדום slow ליד אתרים איטיים

אתרים איטיים גורמים לנטישה של משתמשים

עובדה אחת שאין עליה עוררין במידה והשפעת מהירות האתר על הדרוג היא פחותה או מרובה, היא שלמעשה קהל הצרכנים והגולשים של היום הוא קהל מהיר ותזזיתי אשר בד"כ אינו מפגין סיבולת גבוהה לאיטיות ומסורבלות של אתר האינטרנט ולכן אתר איטי הוא אתר שהמשתמש ייטה לנטוש ובכך להחליש את הביצועים של האתר מבחינת זמן שהיה, כמות דפים בהם משתמש גלש, אחוז נטישה מהעמוד הראשון ועוד. ביצועים חלשים של האתר יובילו לירידה בדירוג שלו בגוגל.

 

אם כן מה הדרכים בהם אתם יכולים לשפר את מהירות האתר?

ישנם שני דרכים בהם אתם צריכים לפעול על מנת להבטיח כי מהירות האתר שלכם היא אופטימאלית:

 

אופטימיזציית קוד האתר:

החלק הזה דורש התערבות של מומחה קידום אתרים המבין קוד תכנות, או – מכיוון שרוב מומחי הקידום אינם מבינים קוד ברמה גבוהה – יידרש שילוב הן של מקדם אתרים והן של מתכנת שיבצע את העבודה בפועל. קוד אתר הכולל שגיאות (באגים) והגדרות או תקלות הגורמות לפעולות הנוגדות את מדיניות גוגל, יגרום לאתר להיות איטי ולדרוג נמוך יותר. קוד אתר נקי נחשב כקוד המפריד בין קוד הכתוב ב-HTML לקוד בשפת תכנות אחרת כגון JavaScript  ו-CSS, ולכן הצעד הראשון אופטימיזציית קוד היא יצירת הפרדה בין שפות התוכנה השונות ותיקון באגים שונים. זהו שלב שצריך להתבצע על ידי מתכנת. זהו לא שלב שבו אתם יכולים לטפל ביעילות אם בכלל במידה ואינכם מתכנתים או מנוסים מאוד בתהליך ולכן רצוי לפנות איש המקצוע שבנה את האתר, חברת קידום האתרים או מתכנת פרילנסר ולא לנסות לגשת אופטימיזציית קוד בעצמכם.

כמו כן יש לבדוק האם מתבצע שימוש בקבצי JavaScript חיצוניים. במידה וכן יש לוודא שזמן טעינתם אינו משפיע לרעה על מהירות טעינת הדף הרלוונטי.

 מידע נוסף על אופטימיזציה לקוד האתר תוכלו למצוא כאן

 

אופטימיזציית למשקל התמונות:

הנה פעולה חשובה שהשפעתה על אופטימיזציית האתר עצומה. תמונות כבדות (רזולוציה שאינה מותאמת ל-web), ריבוי סרטי וידאו בעמוד אחד של האתר או בכל האתר, גורמים לאתר להיטען לאט גם בתקופה הנוכחית בה רוחב הפס גבוה. ביצוע אופטימיזציה של תמונות האתר, הוא תהליך מומלץ מאוד על מנת לקבל זמן טעינה קצר יותר של האתר. זו שגיאה נפוצה של בעלי אתרים שחוזרת על עצמה באתרים רבים – העלאת תמונות כבדות הורדת את זמן טעינת האתר.

 

תחזוקה נכונה של אתר האינטרנט

תחזוקה נכונה של אתר האינטרנט שלכם כוללת שני מרכיבי תחזוקה עיקריים:

 

תחזוקה טכנית קבועה של אתר האינטרנט שלכם היא מרכיב חשוב בקידום האתר והבטחת מהירות טעינת עמודי האתר. גם אם בניתם את האתר הכי משוכלל ומושקע, אתר האינטרנט שלכם יצטרך תחזוקה חודשית קבועה כי תקלות באתרים קורות – ודורשות טיפול. ממש כמו שמכונית הפורש הכי חדישה עדיין צריכה לעבור טיפול 10,000, אתר האינטרנט שלכם צריך תחזוקה כזו על מנת לפעול נכון, להיטען מהר ולספק חווית משתמש טובה ללקוחתכם. מה זה אומר? שאם זיהיתם תקלה באתר / איטיות באתר מהרו לתקן אותה מכיוון שהאתר הוא הפנים של העסק שלכם.

 

הזנת תכנים נכונה באתר היא מרכיב קריטי בקביעת מהירות טעינת עמודי האתר. אם תזינו תמונות כבדות השוקלות יותר מכמה מאות Kb האתר שלכם יהיה כבד ויטען לאט. עיבוד התמונות המועלות לאתר בתוכנת פוטושופ או תוכנות גרפיות אחרות לפני העלאתן תפחית את משקל התמונות ותגרום לאתר שלכם להיות קליל יותר ולהיטען מהר.

 

שימוש בפלאגינים שיכולים לשפר את האתר שלכם: אם אתם משתמשים בוורדפרס כפלטפורמה עליה בנוי האתר שלכם לפחות מבחינת נושא המהירות עשיתם בחירה נכונה, מכיוון שהפלטפורמה מספקת כמה פלאגינים שאפשר להתקין על מנת לשפר את מהירות האתר. בינהם:

W3 Total Cache מיועד לצורך שמירת הקבצים על הדפדפן של המשתמש במטרה לאפשר טעינות חוזרות מהירות יותר, בנוסף הפלאגין כולל מגוון אפשרויות הבאות להעלות את מהירות טעינת האתר.

WP Smush מיועד לצורך ביצוע אופטימיזציה לתמונות באמצעות הקטנת גודלן עם פגיעה מינימלית באיכותן. במידה ואתם מעלים תמונות לאתר באופן קבוע הפלאגין הזה יוכל לסייע לכם להפחית את זמן הטעינה שלהן באופן משמעותי.

 

ולסיום, כאן תוכלו לבדוק את מהירות טעינת האתר שלכם.

 

האתר שלכם איטי? ישן? עובד גרוע? רוצים להיות מדורגים גבוה יותר בגוגל?
הטיפול בזה הוא המומחיות שלנו.

צרו איתנו קשר לסיוע בשיפור מהירות האתר.

טלפון: 072-2992112

 

 

0 Shares
שי שאואט שי שאואט

מהנדס תוכנה, מנכ"ל

מה אני אוהב? אז ככה: ללמוד על התפתחות אישית והתפתחות עסקית, לשלב שיווק עם טכנולוגיה וחזון, אוהב ליזום, אוהב לעבוד עם Drivers (שגר ושכח) בזמני הפנוי המהנה תמצאו אותי מטייל (עדיפות חזקה לחו"ל), מתאמן (משתדל מאוד) ושותה קפה בים (ההנאות הקטנות של החיים).

Comments

comments