אם אתה בעל חברה לבניית אתרים / קידום אתרים או שאתה יזם שיש לו מספר אתרים בוודאי התלבטת בין אחסון אתרים שיתופי (Shared hosting account) לבין אחסון ריסלר (Reseller hosting accounts).

לפני שאתה בוחר כדאי שתכיר את היתרונות ובעיקר החסרונות של כל אחת מהאופציות. אני רוצה לשתף אותך במה שאני למדתי, חלק מהדברים למדתי על בשרי (קרא בהמשך מה בדיוק..) ולכן אני סבור שהתוכן הזה יהיה לך לערך אמיתי.

אחסון אתרים שיתופי רגיל או אחסון אתרים ריסלר
האם שווה להשקיע באחסון אתרים ריסלר? ואם כן מתי?

אחסון אתרים בשרת שיתופי (Share hosting accounts)

אחסון אתרים בשרתי שיתופי מגיע עם מערכת ניהול כגון Cpanel / Direct Admin יחידה, זה אומר שכל האתרים שלך משויכים לאותה מערכת ניהול.

 

היתרונות של אחסון אתרים בשרת שיתופי

זול יותר כתוצאה מכך שכל האתרים יושבים על אותה מערכת ניהול ואין צורך במערכת ניהול נפרדת לכל האתר. ניתן לבצע בו את כל מה שמשתמש סטנדרטי צריך כמו לגבות אתר האתר, להגדיר אימיילים וכדומה.

 

החסרונות של אחסון אתרים בשרת שיתופי

אם אתר אחד נפרץ והוטמע בו וירוס יש סיכוי טוב שכל האתרים שלך כבר נגועים, זה חיסרון משמעותי מאוד הקשור באבטחת האתרים שלך (מידע נוסף על אבטחת אתרי וורדפרס קרא כאן). ברגע שכל האתרים שלך נגועים אתה די בצרות ואם אין לך גיבוי אתה צריך לנקות אותם אחד אחד באמצעות אנטיוירוס טוב ומתכנת שיודע מה הוא עושה – אני למדתי את החיסרון הזה על בשרי ולקח לנו חודש להתאושש מוירוס שתקף כמה אתרים שלנו.

 

אחסון אתרים ריסלר (Reseller hosting accounts)

במקור אחסון אתרים זה נועד לחברות המעוניינות למכור שירותי אחסון אתרים בעצמן, אך נכון להיום גם חברות שאינן מוכרות בעצמן שירותים של אחסון אתרים משתמשות בגישת אחסון אתרים זו. באחסון זה כל אתר מנוהל על מערכת ניהול (לדוגמה Cpanel / Direct Admin) נפרדת ולכל אחד מהאתרים ניתן להקצות פרטי גישה שונים ויחודיים למערכת הניהול.

 

היתרונות של אחסון אתרים ריסלר

שליטה נפרדת על שטח האחסון של כל אתר – תוכל להקצות שטח אחסון יעודי לכל אחד מהאתרים כך תוכל לוודא שאין איזושהי פרצת אבטחה / וירוס / שימוש יתר באתר.

 

תוכל לנהל לקוחות – האופציה הזאת רלוונטית בעיקר לאנשים המעוניינים למכור חבילות אחסון אתרים לאנשים אחרים: באחסון ריסלר החשבונות מנוהלים על ידי כלי שנקרא WHM שזה ראשי תיבות של Web Host Manager שמסייע בניהול של מגוון רחב של חשבונות תחת קורת גג אחת בצורה נוחה, קלה ואלגנטית.

כל אחד מהדומיינים יושב על מערכת ניהול (למשל CPanel) נפרדת אליה יש למנהל המערכת גישה דרך ה – WHM.

ניתן להקצות שם משתמש וסיסמה לכל אחד מהלקוחות. לקוח רוצה גישה לשרת? אין בעיה שולחים לו קישור שם משתמש וסיסמה והוא בפנים. בנקודה הזאת חשוב לציין שאומנם אתה יכול לנהל אתרים רבים באותו חשבון ריסלר אך הלקוחות שלך אינם יודעים אלו אתרים אתה מנהל, כלומר יש הפרדה מוחלטת בין האתרים.

 

הקצאת כתובות IP שונות לכל אחד מהאתרים או לקבוצות אתרים שונות – השימוש באופציה זו נפוץ בעיקר אצל חברות קידום אתרים המשתמשות באתרי תמיכה במסגרת תהליך בניית קישורים, במטרה לקדם את אתרי הלקוחות שלהן. חשוב לציין ששימוש בכתובות IP מגוונות, כאמור לצורך יצירת רשת אתרים מגוונת, כרוך בתשלום נוסף לכל כתובת IP.

 

White Label DNS – המשמעות היא שיש לך שרתי DNS ייעודיים עם שם החברה, זה בא לידי ביטוי בעיקר מבחינת מיתוג ונראה מכובד יותר כאשר אתה מעדכן ללקוח שרתי DNS הכוללים את שם החברה.

 

מערכת חיובים אוטומטית – זה משהו שרלוונטי לאנשים שמעוניינים לפתוח חברת אחסון משלהם ולבצע את כל החיובים בצורה מרוכזת וחכמה מתוך המערכת. בהזדמנות הזאת שווה לציין שאחסון ריסלר כתלות בחברה שאתם בוחרים מספק לפעמים כלים נוספים, כמו כלי לבניית אתרים, ועוד כלים נוספים שמיועדים בעיקר לאנשים שכאמור מעוניינים לפתוח חברת אחסון אתרים משלהם.

 

החסרונות של אחסון אתרים ריסלר

יקר יותר מאחסון אתרים שיתופי, מהסיבה הפשוטה שכל אתר יושב על מערכת ניהול נפרדת.

דורש ידע טכני גדול יותר – אין מה לעשות ביחד עם האפשרויות מגיע הצורך בידע. האמת שזה לא מורכב אך כמו כל דבר גם ניהול נכון ושימוש נכון של אחסון אתרים ריסלר דורש תרגול, נסיון וגישה טכנולוגית.

 

למי מיועד אחסון אתרים סטנדרטי ולמי אחסון אתרים ריסלר

אחסון אתרים סטנדרטי מיועד בראש ובראשונה לאנשים פרטיים בעלי אתר אחד או אתרים בודדים. באחסון אתרים מסוג זה ניתן לבצע פעולות בסיסיות כמו גיבוי של קבצי האתר.

אחסון אתרים ריסלר מיועד בדרך כלל לאנשים שיש להם כמה אתרים, בדרך כלל 3 אתרים או יותר, או לחברות אחסון אתרים המוכרות שירותי אחסון ללקוחות קצה.

 

בסירטון הבא יש הסבר טוב מאוד על עיקרי הדברים, אומנם באנגלית אך שווה צפיה:

 

ההמלצה שלי

אם יש לך אתר אחד בלבד כנראה שאחסון רגיל יספיק לך.

אם יש לך כמה אתרים בודדים תוכל להשתמש באחסון רגיל רק שאני מאוד ממליץ לרכוש חבילת אחסון נפרדת לכל אתר ולא להריץ אותם מאותה מערכת ניהול.

אם יש לכם כמה אתרים והאתרים שלכם חשובים לכם, אל תחשבו פעמיים, תשתמשו לכל הפחות באחסון אתרים ריסלר. למה? אמנם פירטתי ביתרונות של אחסון ריסלר אך אני חושב שהסיבה המרכזית היא ההפרדה בין אתר אחד לאחר מה שמקשה מאוד על וירוס להדביק את כל האתרים במכה אחת.

 

נכתב על ידי שי שאואט, מהנדס תוכנה, מנהל חברת יויומדיה.

 

 

0 Shares
שי שאואט

מהנדס תוכנה, מנכ"ל

מה אני אוהב? אז ככה: ללמוד על התפתחות אישית והתפתחות עסקית, לשלב שיווק עם טכנולוגיה וחזון, אוהב ליזום, אוהב לעבוד עם Drivers (שגר ושכח) בזמני הפנוי המהנה תמצאו אותי מטייל (עדיפות חזקה לחו"ל), מתאמן (משתדל מאוד) ושותה קפה בים (ההנאות הקטנות של החיים).

Comments

comments